Üretim

Teknoloji

Hammaddeler eriyik akış (MFI) testlerine tabi tutulur. Bu testler sonucunda standartlara uygun hammaddeler üretime alınır.

Şerit iplik üretimi hassas dozajlama sistemlerinin beslediği yüksek hızlı, PC kontrollü ekstruderlerle yapılmaktadır.

Müşteri talebi doğrultusunda istenilen özelliklerde fibrilize iplik üretimi yapılmaktadır.

İplik hattında üretilen iplikler, mukavemet testlerine tabi tutulur ve uygun olanlar 4,6,8 mekikli dokuma tezgahlarına yönlendirilir.

Tezgah kontrol ünitesinden istenilen özelliklere göre kumaş üretim ayarları yapılır. Hassas işleme özelliğine sahip makinelerde dokunan kumaşlar leventlere sarılır.

Dokuma hattından gelen kumaşlar, kullanım alanlarına göre istenilen özelliklerde ekstrüzyon prensibi ile lamine edilir.

Baskı işlemlerinde yüksek çözünürlük kalitesi sağlayan QRP baskı metodu uygulanmaktadır. Çalışma şartlarına uygun ve yüksek kalite standartlarına sahip baskı mürekkepleri ile kumaşın tek veya çift yüzüne 6 farklı renge kadar baskı yapılabilmektedir.

Baskılı siparişler, baskı öncesi grafik tasarım aşamasından geçer. Talebe göre yeni bir tasarım veya mevcut tasarımı geliştirme konusunda , müşterilere her türlü destek sağlanır.

Dokumada , baskıda ya da laminasyon hattında işlem görmüş kumaşlar istenilen ebatlara kesilir. Kesimi tamamlanan çuvallara, Kursan’da üretilen yüksek mukavemetli dikiş ipleri ile tek veya çift kat olarak taban dikişi uygulanır.

Lamine edilmiş hortum kumaşlar block bottom (zarf taban) yapılmak ve valf açılmak üzere tam otomatik işleme makinesine alınır. İstenilen ebada kesilen çuvallara mikro perforasyon uygulanarak dolum sırasında içerideki havanın dışarıya çıkmasını sağlayacak mikro delikler açılır.

© 2021 Kursan, Tüm Hakları Saklıdır.

ÜST